Sanat Nedir

Sanat Nedir Sizce ? Merak edilenler yazımızda Yorum yaz

Sanat Nedir | Gittikçe gelişen ve büyüyen dünyanın ayak izlerinden farklı ama aynı zamanda ondan kopamayan şey, yani sanat…

Sanat için süregelen zamanda birçok tanım yapılmıştır. Pozitif bilimlerin ışığında aydınlanma çağını yaşadığımız çağlarda sanat için tanımlar şöyle;En geniş tanımıyla sanat, yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesidir.

Bir duygunun, tasarımın veya güzelliğin dışa vurumudur. Tarihin en eski dönemlerinden bu güne varlığını devam ettiren sanat için hala net bir tanım yoktur.

Peki, sahiden sanat nedir?

Sanat Evrenseldir Sanat Nedir Soruna cevap mıdır

Sanat denilince akla resim, heykel vb. dallar geliyor. Ancak sanat daha geniş bir alana sahip olan, alt dalları bulunan kapsayıcı bir başlıktır. Evrensel nitelik taşıyan belki de en geniş ölçüde kitle iletişim aracıdır. Ruhun, duyguların, sezgilerin konuştuğu bir lisan olan sanatta herkesin bir kelime dahi olsa anlaması muhtemeldir.

Resim ve heykel sanatlarının dışında edebiyat ve edebi türler de sanatın bir parçasıdır. Mimariden peyzaja ve tasarıma kadar geniş bir ölçüye sahiptir. Aynı zamanda akrilik dökme sanatı olarak son günlerde popüler olan eserler ise sanatın ne kadar özel bir yeri olduğunu göstermekte hayatımızda.

Sanatsal market
Sanatsal market

Resim Sanatı

Aslında sanat nedir denilince akla ilk gelen kara kalem resim sanatıdır. Tarihte insanlığa ait en eski resim kalıntıları mağara duvarlarına kayalar ve sivri nesnelerle çizilmiş insan ve hayvan figürleridir. Zamanla gelişen bu sanat dalının evrensel boyutta yankı uyandırmasının temel sebebi dil ile değil renkler ve çizgilerle olmasıdır. Sanatsal market olarak sanatın her alanında hizmet anlayışımızı geliştirmenin ve sizlere sanatsal olarak hizmetler vermenin gayretindeyiz.

Farklı kültürlerden olan insanlar bir tabloda aynı şeyleri hissedebilirler, bu sanatın ortak dilidir. Böyle olunca  sanat nedir sorusunda akla ilk gelen şeydir resim sanatı. Bu sanat dalının gelişimi de tıpkı öteki dallar gibi dönemler şeklindedir. İlk çağlardan orta çağlara figürlerin ve hikayelerin ağırlıkta olduğu resimler, fikir ve sanat akımlarının da etkisiyle daha soyut bir hal almıştır. Kendine has bir özgürlük alanı olan resim sanatında yetenek, yaratıcılık ve hayal gücü oldukça mühimdir.

 

Sanat Dalları ve sanat nedir ?

1 Mimari

2 heykel

3 edebiyat

4 müzik

5 tiyatro

6 inç

7 pandomima …

Kısacası insanların duygularını, hayallerini, olağanüstü ve olağan düşüncelerini yansıttığı bir alandır.

Sanatta bir kısıtlama yoktur ve herkes bir şekilde sanata dahil olabilir.

Kalıplara oturtulmaya çalışılan sanat anlayışları zamanla mağlup olduğu için kesin sınırları olan bir sanat yerine daha özgür bir sanat çağın anlayışıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button